Jak jsem si pořídil stativ

K focení jsem dlouho používal stativ Velbon než přišla doba DSLR. To jsem hned zjistil, že má Velbon celou řadu nevýhod a začal se zabývat výběrem jeho nástupce. Vnitřně jsem si stanovil cenovou hranici  6.000 Kč a byl jsem přesvědčený, že mířím dostatečně vysoko na to, aby nový stativ (myšleno za tuto cenu) dlouho vydržel a splnil mnou požadovaná kritéria. Chtěl jsem stativ lehký, vysoký, složitelný do co možná nejmenších rozměrů, s vodováhou, kulovou hlavou, Swiss Arca destičkou a s nezávislým polohováním noh.  Po dlouhém vybírání, zvažování pro a proti, zvítězil stativ Triopo GT-3128 s kulovou hlavou NB-1S. Stativ měl pro mě skutečně dobré vlastnosti. Splňoval to, co jsem od stativu žádal. Lehký, celkem stabilní, variabilní… Do chvíle než jsem za půlroku používání napočítal 6 závad. Hned po třech měsících se ulomil plastový zub na svěrném mechanizmu jedné sekce no. Budiž. Dalo se fungovat dál.  Napsal jsem reklamaci do Megapixelu, kde jsem stativ kupoval s očekáváním co bude dál? Suchá odpověď ve stylu dovez to k nám a měl sis připlatit na Manfrotto. Což o to? I bych si připlatil, ale kdyby mi to někdo při nákupu Triopa doporučil, že? Takže za půl roku:

  • Rezavěly závity na ocelových hrotech noh, gumové nohy nešly téměř šroubovat.
  • Vypadávala jedna sekce noh. Zarážky nefungovaly.
  • Zasekávala se kulová hlava při otáčení.
  • Zasekávala se také samotná koule při fixaci fotoaparátu.
  • Zajišťovací kolíček, který jistil fotoaparát proti vyjetí z rybiny stativu byl zaseklý v dolní poloze a nešel ven.
  • Polámaný, plastový, svěrný mechanizmus více sekcí.

Slušné, že? To už jsem neváhal a zajel do Ostravy stativ reklamovat. Přesně za měsíc se ozvali, že je reklamace vyřízená a stativ k převzetí. A to byl den, kdy jsem se já kliďas neskutečně vytočil. Nejen, že stativ neopravili. Chtěli za opravy zaplatit s tím, že by vyřešili (polský prodejce, který se tváří jako výrobce, výroba v Číně) vypadávání noh a zbytek je vlastně nezajímal. Megapixel od toho dal ruce pryč s tím, že má vyjádření výrobce a s tím se nedá nic dělat. A milý zákazníku, pokud s tím nesouhlasíš, tak si podej novou reklamaci, což znamená další měsíc v tahu. Prostě paráda. Podal jsem novou reklamaci a napsal stížnost na centrálu Megapixelu. Tady musím zdůraznit, že se ke stížnosti postavili čelem. Do týdne jsem měl zpět peníze za stativ. Po těchto zkušenostech mi bylo jasné, že dobrý stativ za 6k nepořídím. Zvítězil karbonový Manfrotto MT190CX Pro 3 s hlavou Arca. A šup je to za 12k. Stativ je proti verzi 55 lehčí o 400g což rozhodlo. Tří sekční verze je sice ve složeném stavu o 100mm delší, ale má větší průměry spodních sekcí a tím pádem mnohem větší stabilitu. Pokud ho nosím na batohu tak vyndávám středový sloupek i s hlavou. Zvykl jsem si na to. Jen pokud chci letět nízko nákladovkou, tak to je problém.  Stativ je velmi spolehlivý a jsem rád, že ho mám. Akorát ho teď o 1600 Kč zdražili.

One Reply to “Jak jsem si pořídil stativ”

  1. Potřeboval jsem produktové foto. Profesionální práce Jiřího Doležala po všech stránkách od představy, návrhu až po finální fotografovaní. Navíc realizace proběhla v krátké době a to se dnes cení. S výsledkem jsem maximálně spokojen a doporučuji.

Napsat komentář